Skip to main content

Dar truputį apie Velsą

Velsas man primena pravažiuojančius traukinius. Velse jaučiu laiko trukmę, baigties artumą – kelionės, buvimo... pinigų.
Pasakysiu kaip draugui: velniškai brangu nusigauti į Velsą, ypač į Hay-on-Wye, mano antrus namus.
Štai taip važiuojama iš Vilniaus į Hay: taksi į autobusų stotį, autbusu į Kauno oro uostą, tada lėktuvu į Bristolį arba Birminghamą. Vėliau - autobusu iki miesto pagrindinės stoties ir traukiniu į Newportą. Newporte sėdima ant suolo ir klausomasi anglų/valų kalbomis skelbiamos informacijos. Po keturiasdešimt minučių lipama į kitą traukinį, vežantį į Herefordą. Hereforde patikrinamas autobusų tvarkaraštis ir einama į “Queen’s Arms”. Po to apie 10 minučių stovima prie besilaižančių angliukų, kol atvažiuoja 36 autobusas. Tyliai leidžias pavargusi saulė, žalumos išsitaškuoja avimis, apniunka dangus, vališkaisiais kalneliais smunkant žemyn, aukštyn, šakos brauko plaukus ir autobuso šonus.
Kai pirmą kartą kirtau Anglijos-Velso sieną, pamačiau ženklą: “Ideas May Blossom”.


Užstačius juvelyriką ir roleksus lombarde, toliau Hay elgiamasi šitaip. Perku knygą; bare susipažinusi su trenere einu į jos sporto klubą ir su vietinėmis moterimis po dubeniu ritinėju kamuolį. Užsuku pavalgyti – vienąsyk pigiau, kitąsyk brangiau ten, kur kadais kabėjo tragikos persmelktas mano portretas. Prie staliuko nedrąsiai prieina Simonas ir duoda CD: “Gražiausia baltų muzika”. Mano, man patiksią.
Einu į open-mic – šis pasikeitęs, profesionalesnis. Ant scenos (scenos!) stovi net būgnai, ir jais kartais groja Owenas. Nemaniau, kad jis moka groti būgnais.
Tada į pievą prie šaltos Vajaus upės. Gurguliuojanti akmenukais, ji tarsi visai nieko upė.
Aplankau knygrišį Chrisą. Nesutikau kito žmogaus, kuris šitaip pasimestų bendraudamas. Sukiodamasi po jo knygrišyklą akimis ieškau menkų suvenyrų, kuriuos galėčiau išsivežti. Pamatau poezijos knygelę – nežinojau, kad Chrisas rašo ir poeziją. Atsiverčiu, nesitikėdama nieko ypatingo, tiksliau, – ko nors panašaus į jo prozą. Nustembu.
“Tu daug eilėraščių rašai?” – klausiu.
“Ai, kokį vieną-du per savaitę”, – sako. Žvelgdama į jo žilas garbanas, spėju, kad turėtų būti parašęs šešiolika tūkstančių.
Jei suksi pro šalį, paspausk jam ranką. Arba nusipirk iš jo eilėraščių knygelę, bus geriau, ir žmogaus nesugėdysi.

Ne vien praktinės priežastys stabdo mane nuo Velso. Kelionė reiškia atsivėrimą nostalgijai, išdidžiam “all in” mostui.

Matai, yra tas kalnas. Aš nežinau, kas su juo. Budistai sako, kad jis šventas, ir iš įvairiausių pasaulio vietų važiuoja ant jo pasėdėti užsimerkus. Vietiniai jaunuoliai slankioja po kalną rinkdami grybus ir po to jų prisivalgę paišo. Kiti žmonės – jų dauguma – tiesiog juo lipa ir šauniai praleidžia laiką. Aš jame galvoju, kartais su mintim, kartais be minčių. Geriu vyną ir valgau šokoladinį tortą. Kalnas apžėlęs karklais, paparčiais, avimis ir mėlynių krūmais.



Jei esi ganėtinai trenktas, gali jame skaityti knygą. Tau kas nors parekomenduos, ką skaityti. Įduos ją į rankas ir pasakys: “Juokinga. Patiks.” Versdamas puslapius, nerasi nieko, kas būtų nors mažumėlę juokinga. Ir tai bus juokinga, ir knyga taps viena mėgstamiausių.   

Negaliu važiuoti į Velsą, nes grįžusi eisiu ir galvosiu, kad grįžau. Galvosiu apie žodžius, knygas, lietų ir purvą, arbatą, “prašau” ir “ačiū”, taupias arba pernelyg dosnias frazes, simfoninę baltų muziką. Rankinėje voliosis popieriukai (popieriukai!) su knygų, filmų ar atlikėjų rekomendacijomis.




Velsas ar ne jis, verčiau aš būsiu kelte Budika. Čia ir ten, užupiais, paupiais, kalnais, nieks ne kalnas.


Comments

Post a Comment

Popular posts from this blog

Kai gyveni kaip pabėgėlis, laikaisi labai keistos dietos

... tikina vienoje savo dainų "Refugee All Stars". - Ar aš panašus į beždžionę? - klausia grupės lyderis ir po nejaukios akimirkos paaiškina: - Afrikoje gyvena beždžionių, babuinų ir (dar kažko) . Beždžionės nedidelės ir ne itin stiprios. Babuinai gerokai didesni ir stipresni, jiems nugalėti beždžionę - vieni niekai. Įsivaizduokite - beždžionė prisirenka gėrybių, susikrauna jas savo gūžtoje. Ateina stipresnis babuinas ir atima visas gėrybes. Ar tai teisinga? -E/No/Je, - šaukia klausytojai. - Ne ne ne ne ne! Tai labai neteisinga. Ir toliau dainuoja groja šoka regį. Pamaniau, kad man muzika, jau po kokybės vertinimo, patinka, jei pasižymi bent vienu iš dviejų aspektų - stebina arba yra labai nuoširdi. Tai regis manęs visai nestebina. /galėtų tuo ir baigtis, bet rašau toliau/ Užsiminiau apie šį vasario pradžioje vykusį koncertą dėl dviejų priežasčių: šiaip jau  "Refugee All Stars"  yra šaunuoliai. Kita priežastis, tikroji, - anuos sakinukus pasirašiau iš

Aštuoni mylintys vyrai

O po to nustojo lyti. Suėmiau kartono dėžės kraštą, užsimečiau ant riešo maišą su kibiru ir išstūmiau dviratį pro lauko duris. Pastaruoju metu susiduriu su situacijomis, kurios nenutiktų moteriai ilgu paltu ir aukštakulniais, bet man nutinka, nors pagaliau turiu paltą ir net batus. Man nutinka statybos, santechnika, gobelenai, difuzoriai, sifonai, išoriniai blokai, žarnelės, varžų matavimai, įsigijimai ir pardavimai. Ar aš mėgstu šiuos dalykus? Ne, visi žino, kad mėgstu tik apelsinų džemą ant bagetės riekių ir literatūrą. Ar aš žinau, ką anie žodžiai reiškia? Nutuokiu, po šimts perkūnų. Ar tai lengvina mano gyvenimą? Vaikyti! Aš nekalbu apie darbą, jei kam galėjo šauti mintis. Aš kalbu apie spalvingą savo asmeninį gyvenimą. Nesakysiu, kiek kartų pastarąjį mėnesį krausčiausi, bet akylas skaitytojas pats gali įtarti. Žmonės kalba, kad toks mano būdas, tačiau aš kaltinčiau aplinkybes - tas pačias, kurios pagaliau man priminė apie rašymą iš malonumo. Kiti tai pavadintų skyrybomis, b

pop-pop-pop-pop-pop-poooooop....

Norėčiau pasidalyti mintimis apie populiariąją muziką. Esate ją girdėję?  Iki šiandien su dabartine pop muzika man teko susidurti sykį - kai aptikau  naujieną , kad populiariosios muzikos įrašų pardavimai perkopė krizę ir pirmą kartą nuo Britney Spears laikų (rodos, 1999 m.) - ūgtelėjo 0,3%. 1999 m. man buvo 12 metų ir aš labai nemėgau Britney Spears. Man, muzikos mokyklos auklėtinei, ji atrodė ne tik durna, bet ir bebalsė ("lažinuosi, kad neatskirtų tercijos nuo kvintos"). Vis dėlto aptikusi  minėtąją naujieną  ir ėmusi ją nagrinėti, ieškoti papildų ir kokios nors pridėtinės vertės lietuvių skaitytojui, pasiklausiau ir vargšę įrašų industriją ištempusių dainininkų muzikos, jei taip sutartinai tą garsą vadiname. Ir - kaip seniams pridera - nutariau, kad mano paauglystės muzika buvo geresnė. Tikiu, kad Tututės skaitovas nežino, kas yra 1D, t. y. "One Direction". Ir ačiū dievui, sakau, žvalgydamasi nuo rūpesčio suplėkusiomis akimis. Industrijos gelbėtoją Adel